Košík (0)
+421 915 852 623
Bannert

Klíma & Zemina

 To sú najlepšie predpoklady pre prvotriedne vína

Klíma

Leto je u nás chudobné na zrážky s chladnými, veternými večermy a taktiež s najväčším počtom slnečných hodín v Rakúsku – klíma, ktorá pri dozrievaní nášho hrozna, prináša len výhody. Výsledkom sú typické, odrodové, ovocím podfarbené vína.

 

Naša pôda

Žula zo Sündlasbergu vznikla pred zhruba 600 miliónmi rokov. Po erózii dávneho vysokohorského masívu bola odkrytá žula na hore Manhartsberg. Pôda je tu veľmi kyslá a málo vrstvovitá. Jej nízka schopnosť viazať vodu núti vínnu révu zapúšťať korene hlboko do žuly. Územie ponúka ideálne podmienky pre náš Rizling Urgestein.

Pôda v oblasti Satz sa vyvinula z veľmi ílovitého sedimentu, ktorý vznikol pred 19 miliónmi rokov pod hladinou mora. Pri ďalšom vývoji sa zmiešali so žulou z vrchu Manhartsberg. Následne tu bola za doby ľadovej naviata žltá hlina, ktorá sa premenila na íl. Vďaka obohateniu tejto zmesi humusom a vďaka kontinentálnej klíme vznikla černozem. Táto výnimočná pôda dodáva nášmu zelenému Veltlin jeho korenistý a ovocný buket.

Rovnako tak ako Satz dominuje na hore Nussberg ílovitý morský sediment. Pôda je tu ešte ťažšia, pretože vôbec nie je ovplyvnená naviatou žltou hlinou a nie je toľko zmiešaná so žulou. Ťažké hliny sú významnou zásobárňou vody, vďaka tomu je vínna réva aj vo veľmi suchých rokoch dostatočné zásobená vlahou. Odrody ako Chardonnay, biely Sauvignon a Zweigeltrebe sa tu cítia očividne veľmi dobre a v pivniciach dozrievajú do vín s plným charakterom.

Naši partneri

Bannert Wine
Jaroslav Bobek
Pri štadióne 17
085 01 Bardejov

tel: +421 915 852 623
tel: +421 905 619 917

email: info@bannert.sk